SKALADIES ANTALYA GÖREVDE – İLK PROJE PATARA ARKEOLOJİK KAZI EVİ

2018-2020 Yönetim döneminde SKAL International Antalya Kulübüne hizmet etmek adına  kadın kardeşlerimizden oluşan SKALADIES Commitee sürdürebilirliğin ötesinde geliştirilebilir turizm anlayışını çağdaş insan modeli ile gerçekleştirebilmek üzere kültürel, sanatsal, sosyal proje bazlı çalışmaları temel amaç edinen komite kurmuşlardır.

Komitenin kuruluşu, 08.03.2018 tarihinde Dünya Emekçi Kadınları anma gününde olup, adı Skaladies olsa da Komite; amaçlarının peşinde, cinsiyet ayırımı yapmayan İnsanın gücüne inanan üyeleri bir araya getirmiş ve projelerinin tüm üyelere açık olduğunu duyurmuştur.

Skaladies Projelerinin ilk durağı Kaş sınırlarında yer alan Antik Likya Birliği’nin başkenti Anadolu’nun kadim kültürlerinin ortaya çıktığı Patara’ydı. Patara Antik Kentinde  1988 yılından bu yana arkeolojik kazı çalışmaları yürütülmekte uluslararası ölçekte büyük başarılara imza atılmaktadır. Kazı çalışmalarını yürüten bilim heyeti, “Kazıevi”nde  sezonunda 60 kişi olarak barınmaktadırlar.

Skaladies kazı alanına yaptıkları ziyaretlerinde, kısıtlı olan kazı ödeneklerinin bilimsel amaçlı değerlendirilmekte olduğunu görmüş,  yıllar itibari ile  özellikle yatakhaneler, mutfak ve  malzemelerdeki yıpranmaya çözüm bulunmasının ülke tarih, kültür ve turizmine katkıda bulunmak üzere gereğini tespit etmişlerdi.

Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık aracılığı ile commitee bu kazılarda çalışan bilim insanlarına Patara Kazıevi’nin eksiklerinin gidererek destek olmak adına kolları sıvadılar.

Tespit ziyareti sonrası üyelere yapılan duyuru ve işbirliği talebine üyeler duyarlılıkla cevap verdiler ve Patara Kazı Evi’nde kullanılmak üzere otellerden toplanılan ikinci el malzemeler Nisan sonunda Kazı Evi’ne ulaştırılarak ihtiyaçlar giderilmiştir.

Skaladies Antalya adına, Başkan Şule Billur yaptığı açıklamada; Bizler geliştirilebilir ülke tanıtımı ve Turizm peşindeyiz. Arkeolojik kazılar da ülkelerin pozitif tanınırlığına, dolayısı ile Turizme ciddi katkıda bulunmaktadırlar. Bizler bu projemizde Patara Kazı evine kazı sezonu başlamadan malzeme yönünde  destek vermeyi amaçladık, buna çalıştık. Skal Internatianol Antalya Üyelerinin duyarlı işbirliği ile başardık. Arkeolojik çalışmalarda olduğu gibi ülke tarih, kültür ve turizmine katkıda bulunmak ve geliştirilebilir Turizm için biz turizmciler daha neler yapabiliriz düşünüyor, Dernek Başkanı Sayın Cüneyt Kuru desteğinde Geliştirilebilir Turizm adına eylem planları, projeler hazırlamaya devam ediyoruz.

 

SKALADIES ANTALYA

Şule BİLLUR

Asuman TARIMAN

Münciye ÇAVUŞUOĞLU

Nur UĞUR

Zulal İNAN

Seha Özirik BÜYÜKKALFA

Banu TONGUÇ

 

Lütfen güvenlik kutucuğunu işaretleyin 032skaladies-antalya-gorevde-ilk-proje-patara-arkeolojik-kazi-evi-99794 4kuluplerimiz,antalya,haberler-79800 0 sub tr