ANKARA BAŞKANLAR TOPLANTISI

LİMAK AMBASSADORE HOTEL ANKARA BAŞKANLAR T OPLANTISI TUTANAĞI

20 KASIM 2021

 

25  Eylül 2021 tarihinde Genel Kurul’da seçilen USDF Başkanı Sadık Altıparmak ve yeni YK üyeleri Orhon Atameriç, Murat Altunay, Emre Gezgin, Suna Çölok, Cüneyt Kuru ve Kulüp Başkanları Ayşe Önen, Gürkan Akbay, Güner Güney, Uğursal Uğur, İsmail Özbozdağ, Melih Buluç, Hakkı Gök, Orhan Kadıoğlu, Recep İşleyici ve Ankara Kulübü Asbaşkanı Akın Okyay’ın  katılımıyla 20 Kasım 2021 Saat 09:00’da Ankara Limak Ambassadore Hotel’de toplandı.

Gündem Maddeleri üzerinde yapılan konuşmalar ve alınan kararlar aşağıdaki gibidir.

 1. ÖNERİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ

 

Usdf Başkanı Sadık Altıparmak’ın başkanlara katılımlarından ötürü yaptığı teşekkür konuşmasının ardından öneri sunmak isteyen başkanlara söz verdi. Karadeniz Skal Başkanı Orhan Kadıoğlu kulüplerinin faaliyetlerinin içinde bulundukları mali imkânsızlıklardan ötürü askıya alınmasından ötürü yaşadıkları moral bozukluğunu dile getirdikten sonra,tüm kulüplerin ve USDF’in desteğinin önemini belirterek Konya Kulübü Başkanı Recep İşleyici’yi kulübünü düzlüğe çıkartan çalışmalarından dolayı tebrik etti.Orhan Başkan üye toplam sayısını 20’ ye çıkartmak amacıyla Amasya ve Sinop özelinde çalışmalar başlamayı düşündüğünü belirterek Genel Kurul’a kadar kulüp borçlarının orta vadede kapanması için de üyelerle mutabakat sağlamayı amaçladığını dile getirdi. Ayrıca sor dönemlerinde kendisiyle konu hakkında irtibata geçen USDF Saymanı Suna Çölok’a teşekkürlerini sundu. Konya SkalBaşkanı Recep İşleyici söz alarak, Karadeniz kulübünün içinde bulunduğu durumdan bir an evvel kurtarmak için aynı gönüllülük ilkesi ile desteğe hazır olduklarını belirttikten sonra 12 yeni üye aldıklarını ve 2019 – 2021 aidat borçlarını ödemeye hazır oldukları müjdesini paylaştı ve Skal Int. İle yeni bir sözleşme imzalama safhasına geldiklerini belirtti. USDF Gnel Sekreteri Emre Gezgin yakın zamandaOrhan Başkan ile görüşmesinde gözlemlediği kulüplerinin geleceği üzerine olumsuz ve umutsuz havaya istinaden Trabzon – Batum düzleminde Karadeniz Kulübü’nün kapsamının genişletilmesine olası çözüm yolunu alternatifini yeniledi. USDF 1. Başkan Yardımcısı Orhon Atameriç söz alarak Konya kulübü’nün yeniden kurulmuş bir kulüp statüsünde olması gerektiğini savunarak, Konya kulübüne Skal Int. tarafandan tanınan sürenin uzunluğu ve desteklerin sürekliliğini Corona dönemine has olabileceğinin altını çizerek Karadeniz Kulübü’nün kurtarılması sürecinde bu hususa dikkat edilmesi gereğini belirtti. Marmaris Skal Başkanı İsmail Özbozdağ yıllardır borcu olan üyelerinborçlarını kendi ceplerinden ödeme özverisini gösterdiklerini lakin Thomas Cook’un pandemi öncesi batması ile bölge ve dolayısıyla kulüp üyelerinin üzerinde son derece olumsuz bir etki yaptığının altını çizerek, bu dönemde üyelerin borçlarını ertelediklerin ama son gelinen noktadakulübe borcu olan üyelerin üyeliklerini sonlandırmak zorunda kaldıklarını belirtti.

 

USDF Y.K Üyesi Cüneyt Kuru, güncel aidat gelirleri ile içinde bulunan konjonktürde kulüplerin yaşamasının mümkün olamayacağını belirterek, acilen bütçe çalışmaları ile geleceğe yönelik finansal boyutta somut adımların atılmasının öneminin altını çizdi. Skal Antalya Başkanı Uğursal Uğur kendi kulüplerinden destek için Skal Karadeniz Kulübü’ne kayıt yaptırma teşvikinde bulunmak niyetinde olduklarını belirtti.

 

 1. YENİ WEB SİTESİ SUNUMU

 

          Skal Antalya Başkanı Uğursal Uğur sunum öncesi sahibi olduğu IDA Consulting firmasının olanaklarını uzun yıllardır hali hazırda faaliyette olan ‘skalturkey’ web sitesinin oluşumuna ve işlevselliğine seferber ettiklerini buna mukabil  çok hızlı gelişen teknolojinin güncel ihtiyaç ve kullanımına yetersiz kalmasından ötürü uzun yıllardır değişmesi istenen web sitesinin yeniden yapılması için USDF tarafından kendilerine başvurulmasından dolayı memnuniyeti dile getirdi. Uğursal Başkan’ın yeni web sitesi ile ilgili sunumunda kulüplerin sayfalarının tek bir portala taşınması, mesleki işbirliğinin efektif hale getirilmesi, suponsörlerin olası katkıları ana başlıklarında görünürlük ve ergonomiklik bağlamında gerçekleştirdiği sunum sonrası Emre Gezgin söz alarak web sitesi yerine kapsamlılığı ve ulaşılabilirliğinin gör önüne alınarak yeni oluşumun ‘web portalı olarak’ adlandırılmasının yerinde olacağını belirtti ve konuya ilişkin tamamlayıcı teknik bilgiler sordu. Uğur,  yeni portalın domain name inin skalturkey yerine skalturkiye olmasının yararlarından bahsettikten sonra yeni portalın kabul edilmesi sunumunda  aralık sonuna demosunun yetişeceğini ve haziran sonu itibariyle sponsorluklar dahil tüm bileşenleri ile tam fonksiyonel hale getirilebileceğini iletti.  Gezgin, kulüplerin web sitesinden bağımsız olarak kulüplerimizin ‘sponsorluk’ bulmaları hakkında Antalya Kulübü’nün öncülüğünde bir bilgilendirme dosyası hazırlanmasının ve ileriki tarihlerde kulüplere bu konuda sunum yapılmasının faydalı olacağını dile getirdi.    

 1. BAŞKANLARIN KULÜP FAALİYET SUNUMLARI

 

Gürkan AKBAY :Ankara Skal Kulübü Başkanı Gürkan Akbay, Ankara Skal Kulübü olarak zor ama güzel bir yıl geçirdiklerini ifade ettikten sonra 14 Ocak 2022’de Sheraton Otel’de düzenlenecek Zincir Değişim Töreni ile başkanlığını Akın Gökyay’a devredeceğini belirtti. Hazirandan beri fiziksel toplantılarını aralıksız sürdürdüklerini dile getirdikten sonra 2022 yılında 3 yeni alacaklarını, 10 yeni Young Skal üyeyi de Kasım – Aralık gibi kulüplerine katacaklarını söyledi.  Akbay 2021’de denetleme sonucu dernekler masasından 2 ceza aldıklarını söyledikten sonra detaylı bilgilendirme için sözü Ankara Kulübü Asbaşkanı Akın Okyay’a verdi. Okyay, derneklerinin kuruluşundan bu yana maruz kaldığı ilk denetleme olduğunun altını çizdikten sonra sadece Çankaya ilçesine bağlı 19 000  dernek içinde derneklerinin 2017 yılına ait işlemlerine yönelik denetlendiğini ve sonuçta noterden tasdiklenmemiş Evrak Kayıt Defteri, Yılbaşı programının izinsiz gerçekleşmesi, 32 J maddesine dayanarak Beyanname eksikliği konularından toplamda 3 000 TL ceza aldıklarını ve muhtemelen yurtdışı dernek ödemelerinin Dernekler Masası’ndan izin alınmadan yapılmasının bu kontrollere sebep olduğunu ifade etti. Okyay derneklerimizin kullanmasalar da Demirbaş Defteri, Kayıt Defteri ve İşletme Defteri’ni mutlaka bulundurmaları uyarısında bulundu.

 

Ayşe ÖNEN : İstanbul Skal Kulübü Başkanı Ayşe Özer, göreve geldiğinden bu yana tüm kulüplerinde davetli ve katılımcı olduğu ‘Cam cama’ zoom toplantılarını aralıksız sürdürdüklerinin altını çizdi ve 29 Ekim etkinliği ile döneminin ilk fiziksel toplantısını gerçekleştirmenin mutluğunu ifade etti.  Özer, 21 Aralık’ta İstanbul Intercontinentale Hotel’de düzenlenecek geleneksel Skalite ödülleri gecesinde aynı zamanda kulüplerinin 65. Yılı kutlamasını gerçekleştireceklerini dile getirdikten sonra tüm başkanları aralarında görmekten mutluk duyacaklarını iletti. 2022 Ocak ayında Galataport ziyareti planladıklarını söyleyen Ayşe Başkan ocak ayında başkanlığı Can Arınel’e devredeceğini duyurdu.

 

Güner GÜNEY : İzmir Skal Kulübü Başkanı Güner Güney, HH buluşmalarına aralıksız devam ettiklerini belirttikten sonra, İzmir Travel Turkey Fuarı’ndaki Skal standına davetini sundu. Güney, Skal Business ve Skal Kulüpleri Dünya Başkanları what’s up grubu önerisini dile getirdikten sonra IBB Visit İzmir portalı ve İzmir UNESCO Dünya Mirası tanıtımlarının lansmanlarını belediyenin desteği ve mevcudiyeti ile gerçekleştireceklerini ifade etti. GDB Emre Gezgin’in aracılığıyla GDB nı yaptığı Agora Rotay kulübü ile ortaklaşa Ahmet Ümit’in Bergama kitabının durumu güç öğrencilere tedarik ederek Bergama gezisi gerçekleştirerek Rotary ile bir sosyal sorumluluk projesine imza attıkları haberini verdikten sonra TARKEM (Tarihi Kemeraltı Deneği) ile gerçekleştirdikleri toplantıya istinaden UNESCO Dünya Mirası Geçici Listede bulunan Kemeraltı’na üyelere özel tanıtım turu düzenleyeceklerini söyledi.  Güner Başkan, aralık ayı içerisinde kulüp üyeleri ile SKAL Dünya Kongresi adaylıklarına ilişkin akademisyenlerin, Sadık Başkan, Asuman Başkan, Hülya Başkan ve Salih Başkanın da davetli olduğu ‘Çalıştay’ düzenleyeceklerinin haberini verdikten sonra geçen dönemde çalışmalarına başlattıkları Makedonya Skal Kulübü’nün 20 ye yakın üye ile North Makedonya altında kuruluşunun müjdesini paylaştı ve GDB Emre Gezgin’e teşekkürlerini iletti.

 

Uğursal UĞUR : Antalya Skal Kulübü Başkanı Uğursal Uğur, pandemi döneminde sürdürdükleri ‘cam cama’ Skal Talks instagram programları sonrası ilk fiziksel kulüp toplantılarını 29 Ekin Crown Plaza otelde kahvaltı organizasyonu ile yapacaklarının müjdesini verdikten sonra tüm başkanlara katılım davetini sundu. 23 Aralık’ta Lara Aska Hotel’de Geleneksel Skal Gecesi gerçekleştireceklerini ve Ocak ayında kulüp Genel Kurul’u sonrası Zincir Değişim Törenini yapacakları bilgisini paylaştıktan sonra 6 Yönetim Kurulu üyeliği için 12 başvuru aldıklarından dolayı kulüp yönetimine yönelik ilgiden mutluluk duyduklarını ifade etti. 65 yaş üstü Senior Skal oluşumu için çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Uğur, mevcut komitelerini canlandırmanın dışında yeni komiteler kurmayı hedeflediklerini altını çizdi ve bu bağlamda doğayı korumaya yönelik  atık sabun, atık kalem projelerini daha aktif hale getireceklerini ifade etti.  Uğursal Başkan 2 Young Skal’ın kulüp yönetiminde yer alacağı haberini duyurduktan sonra 2022 yılı sonunda 200 üye hedefini dile getirerek konuşmasına son verdi.

 

İsmail ÖZBOZDAĞ : Marmaris Skal Kulübü Başkanı  2020 Şubat ayında başkanlığa gelmesinin akabinde sponsorluk çalışmalarına başlamalarına rağmen kapanmadan ötürü faaliyetlerine ara verdiklerini belirtikten sonra 2021’de Karya’ya ilişkin Phoenix Arkeoloji alanında yüzeysel çalışma projesine katkıda bulunduklarını ifade etti. Marmaris yanığını sırasında kulüplerinin yardıma ve tedarike odaklı What’s up grubu kurma konusunda öncülük yaptıklarını dile getiren Özbozdağ bu vesileyle yöreye ihtiyaç tedariği ve yardım koordinasyonu konusunda etkinlik kazandıklarını söyledi. Kapadokya Skal Kulübü’nün  12 adet 20 litrelik yangın söndürme tüpü yardımından ötürü teşekkürlerini sunan İsmail Başkan 2022’de kulüplerinin Young Skal çalışmalarına ağırlık vereceği müjdesini duyurdu.

 

Melih BULUÇ : Marmara Skal Kulübü Başkanı Melih Buluç, 2020 Şubat aldığı görevini 2022 Şubat ayında kulüp Asbaşkanı Melih Kırlı’ya devredeceğini belirttikten sonra bu süreçte belirli tema başlıkları altında farklı kulüplerle işbirliği ile zoom toplantıları düzenlediklerini ileten Melih Başkan 40 üye ve 5 Young Skal’dan oluşan kulüp üyelerinin 12 sinin üyeliklerinin, pandemi döneminin yarattığı sıkıntılara istinaden borçlarından dolayı, askıya alındığını belirtti.

 

Hakkı GÖK :Eskişehir Kulübü Başkanı Hakkı Gök,  Afyon, Kütahya şehirlerinin valilikleri ve üniversitelerinin akademisyenlerin işbirliği ile Frig vadisinde kurulması planlanan jeopark projesinde kulüplerinin proje paydaşlığı çalışmalarına ağırlık vereceklerini ifade etti. Yılbaşında kulüp etkinliği planladıklarını belirten Hakkı Başkan USDF Yönetim Kurulu üyelerini etkinlik ve toplantılarına davet etme niyetlerini sundu.

 

Recep İŞLEYİCİ :Konya Skal Başkanı Recep İşleyici Konya’da düzenlenen Genel Kurul organizasyonlarına katılımları için kulüp başkanları nezdinde teşekkürlerini sunduktan sonra genel kurul sonrası 12 yeni üyenin kulüplerine katılımının coşkusunu yaşadıklarını ifade etti. İşleyici Vali ve Belediye başkanlarını toplantılarına rutin bir şekilde davet ettiklerini belirten İşleyici önümüzdeki günlerde Karaman’da kulüp toplantısı yapmaya niyet ettiklerini iletti. Recep Başkan son olarak kurulacak yeni platformda İnsan Kaynaklarına ilişkin bir bölüm olmasının işveren ve iş arayan üyeler için son derece faydalı olacağını dile getirdi.

 

Orhan KADIOĞLU:Karadeniz Skal Kulübü Başkanı Orhan Kadıoğlu Spor Turizmi’nin gelişimine yönelik kulüp olarak çalışmalar yaptıklarını belirttikten sonra Samsun Valiliği Turizm Platformu’nda konu hakkında Skal olarak kendisinin temsil ettiğini söyledi.

 

Başkanların sunumu sonrası USDF Başkanı Sadık Altıparmak söz alarak 22 Ocak’ta Çukurova Skal Kulübü’nün Zincir Değişim Töreni vesilesiyle USDF buluşmasının 21 – 23 Ocak tarihleri arasında Adana’da gerçekleşeceği duyurusunu yaptı. 22 Ocak’ta gerçekleşecek toplantıdaUSDF Sayman ve Genel Sekreteri’nin sunum yapmaları talebinde bulunan Sadık Başkan bu vesileyle katılımcı kulüplerin Sayman ve GeneL Sekreterleri’nin de buluşmaya katılmalarını istedi. Sadık Başkanın nisan ayında Maramaris Kulübü’ne destek için Marmaris’de toplantı önerisioy birliği ile kabul edildikten sonra eylül ayı buluşmamızın Kapadokya veya Samsun’da gerçekleşeceği duyurusu yapıldı.

 

 

 1. YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİN KOMİSYON FAALİYETLERİ

 

        Orhon ATAMERİÇ  : USDF 1. Başkan Yardımcısı Web Komitesi ve Sponsorluk Komitesi Üyesi Orhon Atameriç, başkanların kulüp üyelerinin her türlü iş ve iletişim bilgisi  değişikliğini güncellemelerini ve bu konuda kendisine ve Uğursal Başkan’a bilgi aktarımını sağlamalarını rica etti. Orhpn Başkan ayrıca, USDF toplantılarında pandemi koşullarının el verdiği ölçüde network’e dayalı ‘hızlı tanışma’ ve stand açma çalışmalarına devam edilmesini dilediğini ifade etti.

 

Murat ALTUNAY : USDF 2. Başkan Yardımcısı ve Young Skal Komitesi Başkanı Murat Altunay Young Skal oluşumunun uzun bir süre farklı algılandığının altını çizdikten sonra son dönemde Student Skal tanımlama karmaşası ile karşılaştıklarını belirtti. Yapılan son düzenleme ile Young Skal’ın ‘Student Skal’  olarak biçim değiştirdiğini, öğrenci vasfı kalmayanların Young Skal olarak kulüplerimizde kalamayacağının altını çizdi.  Bu bağlamda komite üyesi USDF Uluslararası Temsilcisi Asuman Tarıman ile geniş çaplı bir anket çalışması başlattıklarını dile getiren Altunay, öncelikle Kulüplerimizdeki mevcut durumu belirmeye çalışacaklarını, düzenlemenin iyileştirilebilmesi için uluslararası lobi çalışmalarının önemini dile getirdi. Başkanlarımızdan gönderilen anket çalışmasını bir an önce bizlere ulaştırmalarını rica etti.

 

Suna ÇÖLOK : USDF Saymanı Suna Çölok, yeni yönetim olarak 1 Ekim 2021 itibariyle 28.710 Türk Lirası devir aldıklarını belirttikten sonra aralık ayı ortalarında güncel listeyi oluşturacaklarını söyledi. Genel Kurul kararı ile kulüp aidatlarının 200 TL’ye çıkardığını hatırlatarak aylık bursların da 500 TL olacağını yineledi.

 

          Cüneyt KURU : USDF Yönetim Kurulu Üyesi ve Sponsorluk Komitesi Başkanı  Cüneyt Kuru, komite üyesi Deniz Anapa’nın bir USDF toplantısına ana sponsorluk bularak gelir yaratmak için araştırma  önerisini dile getirdikten sonra, ‘Temizlik ve Hijyen’  teması başlığı altına Ekolab firması ile farklı kategorilerde sponsorluk çalışmalarına başladıklarını belirtti ve toplamda zaman içerisinde 100 000 – 150 000 TL lık gelir hedeflediklerinin altını çizdi. Cüneyt Başkan, Ömür Çağlar Vakfı’na aktarılacak para yardımlarının sponsorluk kapsamında değerlendirilmesinin önemine değindikten sonra hâlihazırda Danışma Kurulu üyesi olduğu, çocuğa şiddet ve suiistimali önleme üzerine kuruluşunda yer aldığı Çocuk Dostu Turizm Platformu’na ulusal ve uluslararası çapta desteklerinin önümüzdeki dönemde arttırılması gerektiğini dile getirdi.

       

         Emre GEZGİN :  USDF Genel Sekreteri ve Sosyal Medya, Basın İlişkileri Komitesi Başkanı Emre Gezgin basında kulüp üyelerimizin turizm gelişimine yönelik analiz, tespit ve projelerinin kolektif bir ruh ile  sesini daha sıklıkla duyurma misyonu üstlendiğini belirterek Tourmag dergisinde yazıya döktüğü kulüplerimizin faaliyetleri ile ilgili makalesini ve Ticaret gazetesinde yayınlanan Cüneyt ve Orhon Başkanlar ile derlediği röportaj çalışmasını örnek verdi. Emre Başkan IIPT VE SKAL ortaklığında gelişen Türkiye’nin ilk Zeytin Barış Parkı projesi açılışının yakın zamanda gerçekleşeceğini belirterek SKAL adına 2015 Dünya Başkanı Salih Çene’nin açılışa SKAL adına katılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi. Son olarak, kulüplerimizin yerel yönetimlerde söz sahibi olabilmesi için  tüm kulüp başkanlarına gönderilmek üzere USDF tarafından dilekçe ile Valilik, Ticaret Odaları ve Turizm İl Müdürlüklerine başvuru yapılması teklifinde bulundu. Bu konuda kişisel çıkarlarını Skal aidiyetinin üzerinde tutup engelleme çabalarında bulunanlar var ise mutlaka kurumsal olarak üzerine gidilerek karalı bir tutum alınmasının altını çizdi.

 

USDF Başkanı Sadık Altıparmak tüm katılımcı başkanlara teşekkürlerini sunarak başarı dileklerinde bulundu. Başka söz alan olmayınca, Anıtkabir ziyareti için toplantı sonlandırıldı.

 

 

 

      TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR

 

 • 21 – 23 Ocak USDF Adana Buluşması,
 • Nisan 2022 USDF Marmaris Buluşması,
 • Eylül 2022 USDF Kapadokya veya Samsun Buluşması,
 • Skal Business What’s Up grubunun kurulması,
 •  Kulüplerimizin bulunduğu illerde kulüp başkanlarımız ve USDF Y.K üyelerimizin protokole dahil olması için Valilik, Turizm İl Müdürlüğü ve Ticaret Odaları’na USDF tarafından dilekçe  ile  başvuruda bulunulması
 • Web portalı projesinin kabulü durumunda skalturkiye domain name inin alınması,
 • Sponsorluk metodolojisi için kulüplere bilgilendirme dosyası hazırlanması
Lütfen güvenlik kutucuğunu işaretleyin 0211ankara-baskanlar-toplantisi--39305 1ankara-baskanlar-toplantisi--39305,, 0 sub tr